Porady

Zobacz kilka porad, które dla Ciebie przygotowaliśmy

– KONTAKT: Pamiętaj, że to dziecko jest Twoim pacjentem. To z nim przede wszystkim powinieneś się przywitać i z nim utrzymywać kontakt.

– DIALOG: : Rozmawiaj z dzieckiem. Jeśli dziecko zapoznało się z PINGWINKIEM LAKI, pytaj o kolejność zabiegów.
To niesamowita frajda dla malucha usłyszeć o kogoś, kto wzbudza swoim zachowaniem autorytet, słowa: „no tak…właśnie napoiliśmy słoniem, ale ja chyba nie pamiętam co było dalej”.
Malec, będzie bardzo szczęśliwy mogąc Ci podpowiedzieć.

– CHWAL: Chwal małego pacjenta za to, że napoił słonie, świetnie użył Pana Dziobaka. To bardzo ważne. O ile chwalenie przez rodziców, nie zawsze jest pożądane ponieważ zamyka się w relacji rodzic-dziecko, o tyle chwalący lekarz może stać się świetnym kompanem zabawy.

– BEZ PRZEMOCY: Każdy przejaw przemocy może powodować traumę i niechęć do gabinetów dentystycznych do końca życia. Dlatego właśnie, większość dorosłych boi się stomatologów pomimo postępu techniki, możliwości znieczuleń i bezbolesnego wykonania każdego zabiegu.

– NIE MÓW BÓLU: Błędem jest zapewnianie dziecka, że nie będzie bolało itp., ponieważ sugeruje to, że leczenie stomatologiczne może być nieprzyjemne i wzbudza w dziecku nieufność.

– NIE OSZUKUJ: Nie wolno oszukiwać malucha i mówić, że pan doktor tylko zajrzy do buzi, jeśli wiemy, że będzie borował ząb.

– CZAS WIZYTY: Wizyta u dentysty nie powinna trwać dłużej niż 15 –20 minut, a zabiegi w buzi nie dłużej niż 5–15 minut, bo dziecko nie usiedzi w spokoju.