Porady

Zobacz kilka porad, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Dzięki nim lepiej przygotujesz swoją pociechę.

Dowiedz się co możesz zrobić:

– Przed wizytą

– W trakcie wizyty

– Po wizycie

– PRZED WIZYTĄ

– NIE PRZEKAZUJ NEGATYWNYCH DOŚWIADCZEŃ: Nie mów w obecności dziecka, że boisz się dentysty. Nie wspominaj również, że bardzo Cię ostatnio bolało.

– NIE STRASZ: Nigdy nie mów maluchowi: Jeśli nie umyjesz ząbków albo nie zjesz sałaty, to popsują Ci się ząbki i będziemy musieli pójść do dentysty”. Wizyta u dentysty nie powinna być przymusem. Powinna być czymś tak normalnym,jak wyjście do sklepu czy z psem na spacer.

– NIE MÓW O BÓLU: Błędem jest zapewnianie dziecka, że dentysta nie wyrządzi mu krzywdy, że nie będzie bolało itp., ponieważ sugeruje to, że leczenie stomatologiczne może być nieprzyjemne i wzbudza w dziecku nieufność.

– PRZYGTOUJ DZIECKO: Zanim wybierzecie się do dentysty opowiadaj, że jest taki lekarz, który ma fajne urządzenia takie jak: Pan Lampek, Dmuchwaka, Pan Dziobak. Pokaż dziecku grę. Pozwól mu grać, aż zapamięta poszczególne elementy wizyty. Czasami zapytaj: „ Co się dzieje jak LAKI wjedzie windą?” To pozwoli dziecku zapamiętać kolejność zabiegów, a podczas wizyty mówić Panu lub Pani Doktor, co ma wykonywać w kolejnym etapie. Nawet nie wiesz jaka to frajda móc powiedzieć dorosłemu, co teraz powinien robić.

– BEZ BÓLU: Ważne jest aby dziecko nie zjawiało się na pierwszej wizycie z bólem zęba. Umówmy się na wizytę adaptacyjną , podczas której dziecko będzie miało czas na oswojenie się z gabinetem, sprzętem oraz zapoznanie się z lekarzem. Możemy wówczas poprosić lekarza o wykonanie zabiegu lakowania, który zabezpieczy zęby malucha przed próchnicą.

– NIE OSZUKUJ: Nie wolno oszukiwać malucha i mówić, że pan doktor tylko zajrzy do buzi, jeśli wiemy, że będzie borował ząb.

W TRAKCIE WIZYTY:

– TOWRZYSTWO: Jeżeli istnieje taka możliwość, zadbajmy aby w gabinecie towarzyszyła dziecku osoba która nie boi się stomatologa. Możemy również zabrać dziecko na swoją wizytę, tylko niezbyt długą. Pamiętajmy, przy tym, że lęk bliskiej osoby jest silnie odczuwalny przez dziecko.

– CZAS WIZYTY: Wizyta u dentysty nie powinna trwać dłużej niż 15 –20 minut, a zabiegi w buzi nie dłużej niż 5–15 minut, bo dziecko nie usiedzi w spokoju.

PO WIZYCIE:

– NIE CHWAL: Może zabrzmi to nierozsądnie, ale zbytnie chwalenie malucha, może mieć skutek odwrotny do spodziewanego. Mówiąc „Byłeś bardzo dzielny”, „Jestem z Ciebie dumna/dumny” utwierdzasz malucha, w przekonaniu, że w gabinecie działo się coś strasznego.
Często spotykamy dzieci, które po świetnie przeprowadzonej pierwszej wizycie, nie chcą nawet słyszeć o wejściu do gabinetu dentystycznego. To właśnie efekt zbytniego chwalenia. Czy dziecko powinno być chwalone za wyjście na spacer lub pojechanie na zakupy? Pamiętaj wizyta u dentysty jest czymś naturalnym.

– UWAŻAJ CO MÓWISZ W OBECNOŚCI DZIECKA: Podobny skutek do chwalenia może przynieść opowiadanie w obecności dziecka o jego pierwszej wizycie. Słowa: „Byliśmy u dentysty, a Jaś nawet nie zapłakał” powodują, że stojący obok Jaś myśli „ooo trzeba było płakać”. Następnym razem nadrobi z nawiązką.

– NIE NAGRADZAJ DZIECKA: Nagradzanie dziecka jedzeniem jest jednym z najgorszych nawyków naszych czasów. Powoduje to zajadanie problemów w późniejszym wieku. Dziecko, które odwiedzi jeden z gabinetów przyjaznych dziecku przeżyje fajną i miłą przygodę. W nagrodę dostanie dyplom. To wystarczy. Dyplom możecie powiesić na ścianie. Dzięki temu dziecko będzie mogło codziennie spoglądać na nagrodę.

– PAMIĘTAJ O GRZE: Nie pozwól dziecku zapomnieć jak wygląda przebieg wizyty i że jest to świetna zabawa. Gdy maluch będzie chciał pobawić się z pingwinkiem LAKI włącz grę. Ty zyskasz chwilę spokoju, a dziecko spędzi czas przyjemnie i pożytecznie zarazem.