Zdrowy uśmiech

O zębach najlepiej pomyśleć… zanim wyrosną, a z pewnością, kiedy tylko pojawią się w buzi dziecka.

Dobrze pamiętać, że dzieci uczą się, naśladując rodziców, szybko przejmują zarówno ich dobre, jak i złe nawyki.

Weź więc sprawę w swoje ręce i daj dobry przykład swojemu dziecku. To nie boli 🙂

Czy warto dbać o zęby?

Zepsute zęby nie tylko bolą i brzydko pachną, ale także rozsiewają bakterie po całym ciele, powodując groźne w skutkach choroby. Masz wybór: zdrowie zębów Twojego dziecka zależy przede wszystkim od Ciebie. Codzienne szczotkowanie zębów plus profesjonalna profilaktyka w gabinecie stomatologicznym są dostępne dla każdego; warto także pamiętać, że znacznie tańsze …i przyjemniejsze niż leczenie :). Tymczasem w Polsce trudno znaleźć osobę, która nie ma próchnicy…

Jak nie mieć próchnicy?

Próchnica rozwija się w wyniku działania bakterii na tkanki zęba. Resztki jedzenia, zwłaszcza jeżeli zawierają cukry, zalegają na powierzchni zęba, stają się pożywką dla bakterii… i gotowe! Tak powstaje DZIURA.

Po pierwsze: Cukier

Cukier + bakterie = próchnica
Cukier jest wszechobecny i dlatego nie jest łatwo wyeliminować go z diety. Znajduje się nie tylko w słodyczach i ciastach, ale także w wielu produktach, których nie podejrzewalibyśmy o jego obecność lub które uważamy za zdrowe. Znajdziemy go w owocach, sokach, ale także w wielu daniach gotowych, sosach, serkach i jogurtach, keczupie, majonezie, a nawet w mleku modyfikowanym, kaszkach dla dzieci i wędlinach. A może warto przeczytać etykietę i wybrać produkt bez cukru?

Po drugie: Szczotkowanie

Szczotkowanie pozwala w znacznej części usunąć resztki pokarmowe i bakterie, które są odpowiedzialne za rozwój próchnicy.
Większość osób myje zęby… zazwyczaj jednak za krótko, niedbale i niesystematycznie, dlatego też nie przynosi ono spodziewanych efektów. Regularne szczotkowanie warto rozpocząć w chwili pojawienia się pierwszych zębów czyli jeszcze przed pierwszym rokiem życia. Maluszka dobrze wyręczyć w tej czynności, ale już 2- 4 latka warto zachęcać do samodzielnego działania.

Po trzecie: Lakowanie

Lakowanie to dobry sposób na zdrowe zęby.
Całkowita eliminacja bakterii z buzi dziecka nie jest możliwa. Do tego budowa zębów bocznych sprzyja niestety jej rozwojowi. Na ich powierzchni znajdują się bowiem bruzdy, które są zbyt wąskie dla włosia szczotki, a więc niemożliwe do całkowitego oczyszczenia. Resztki pokarmowe zalegają więc w tych miejscach, a bakterie łatwo wnikają w głąb zęba.
Lakowanie polega na pokryciu tych naturalnych zagłębień specjalnym preparatem, co izoluje je od czynników, które są odpowiedzialne za rozwój próchnicy. Fluor zawarty w laku dodatkowo wzmacnia zęby.
Lakowanie wykonuje się w gabinecie stomatologicznym; jest to zabieg krótki i całkowicie bezbolesny; może być finansowany przez NFZ, a dziecko może wybrać swój ulubiony kolor.

NFZ refunduje zabezpieczenie bruzd zębów szóstych lakiem szczelinowym do ukończenia siódmego roku życia. Oznacza to, że w gabinetach stomatologicznych, które mają podpisaną umowę z NFZ lakowanie szóstek czyli czterech zębów trzonowych można wykonać bezpłatnie, pod warunkiem, że dziecko nie ukończyło siódmego roku życia. W gabinetach prywatnych ceny wahają się od 35zł do 55zł w zależności od rejonu kraju. Tyle też trzeba zapłacić za lakowanie pozostałych zębów.

Lakowanie zębów mlecznych z powodzeniem można wykonać u 2-3-latka. Lakowanie zębów stałych rozpoczyna się w momencie ukazania się szóstki czyli pierwszego zęba trzonowego w wieku 5-8 lat , a następnie kontynuuje w miarę wyrzynania kolejnych zębów bocznych tj. czwórek, piątek i siódemek.

Czy warto lakować zęby?

Ponad 90% dzieci w Polsce ma próchnicę. Twoje dziecko nie musi być w tej grupie.
Więcej o lakowaniu dowiesz się na www.lakowanie.pl

Po czwarte: Fluor
Zęby rozwijają się dużo wcześniej nim pojawią się w buzi dziecka. Racjonalna dieta, bogata w minerały i białka przyczynia się do ich prawidłowego rozwoju. Młody ząb, który dopiero co pojawił się w jamie ustnej, nie jest jednak w pełni dojrzały. Mniejsza ilość minerałów czyni go szczególnie podatnym na próchnicę. Fluor, który jest obecny w pastach do zębów, przyczynia się do zwiększonej mineralizacji tkanek zęba, co zwiększa jego odporność na próchnicę. Zatem każdorazowe szczotkowanie to nie tylko mechaniczne oczyszczenia zębów, ale także uwolnienie fluoru, który wzmacnia zęby. W okresie rozwojowym dobrze jest stosować dodatkowe preparaty zawierające fluor, takie jak dostępne w aptece żele czy specjalne lakiery, które nanosi się na powierzchnię zębów. W uzasadnionych przypadkach dentysta może także zalecić zażywanie tabletek zawierających fluor.

Po piąte: Dentysta

Wizyty w gabinecie stomatologicznym stanowią doskonałe uzupełnienie praktyki domowej. Regularne wizyty warto rozpocząć z dwulatkiem, a nawet wcześniej tj. w chwili pojawienia się zębów. Dentysta dokładnie obejrzy zęby i doradzi taki plan działania, który ochroni dziecko przed próchnicą. Dobre zęby rzadko są darem; najczęściej zaś wynikiem naszych działań. Warto pamiętać, że profilaktyka dziecięca najczęściej jest bezpłatna, a leczenie często kosztowne… i zawsze bolesne. Warto też znaleźć „dentystę na piątkę”. 🙂

Precz z próchnicą!

Piękny uśmiech potrafi zdziałać cuda, a zepsute zęby to po prostu powód do wstydu. Racjonalna dieta i dokładne szczotkowanie zębów pastą z fluorem to niezbędne minimum. Dobrze jednak pamiętać, że nie są wystarczające, aby ochronić przed próchnicą zęby boczne. Obecność bruzd na ich powierzchniach utrudnia zabiegi higieniczne i ułatwia dostęp bakteriom. Najlepszą formą zapobiegania próchnicy zębów bocznych jest zatem ich lakowanie. Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to piękny i zdrowy uśmiech na lata.

Masz wybór. Twoje dziecko może być w tej grupie!